Likya yolu dünyadaki en iyi 10 uzun yürüyüş parkuru arasında kabul edilmektedir. 1992 yılında Kate Clow’un keşfettiği, 1999 yılına kadar işaretlemeleri devam eden Likya Yolunu her yıl 20.000’den fazla insan yürüyor. Parkurlar arası bazen 5km bazen ise 25 km’ye kadar çıkabiliyor. Orman içerisinde çadırla konaklama yapabileceğiniz gibi çoğu patika köylerden ve tatil beldelerinden geçtiği için yolunuzun üstünde konaklayacağınız yerler bulmanız mümkün.

likya15 kupon kodunu kullanarak %15 indirimli konaklayabilirsiniz.”

Hemen Rezervasyon Yap

Farklı rakımlarda ve zorluklarda çok sayıda parkurdan oluşan Likya Yolu’nun ortalama yürüyüş süresi bir ayı buluyor.

Paralel kırmızı ve beyaz boyalı işaretler yolun yönünü işaret eder. Yol boyunca kayalarda ve ağaçlarda çok sayıda işaret vardır. Her sene sponsorlar ve gönüllü gezginler tarafından patikalar temizleniyor, kontrol ediliyor ve işaretler düzenleniyor.

Olympos Parkurları

Olympos, Likya yolunun en güzel manzaralı parkurlarına sahiptir. Yolun tamamını yürümek istemeseniz bile günübirlik parkurları tamamlayıp doğa yürüyüşlerini deneyimlemek için yılın her döneminde fırsatınız vardır.

Olympos, Fethiye’den başlayıp Antalya’da sona eren 535 km’lik Likya Yolu üzerinde bulunuyor.

Photo Credit: Stephan Luplow

  • Olimpos – Musa Dağı – Kayıp Şehir Parkuru: Olimpos’tan başlayıp Musa Dağı’nın zirvesinde (780m) son bulan gidiş-dönüş 5 saatlik parkurdur. Musa Dağı’nın zirvesinde Likyalılar’ın ilk yerleşim yerlerinden olan Olimpos tarihi şehrinin bozulmamış kalıntılarını görebilir ve Adrasan manzarasında mola verilebilirsiniz.
  • Olimpos – Çıralı – Ulupınar Parkuru: Olimpos’tan başlayıp Çıralı’dan geçen ve çınar ağaçları, dereleri ve alabalık lokantaları ile meşhur Ulupınar’da son bulan zevkli bir parkur. 5 saatlik bir parkurdur.
  • Olimpos – Adrasan Parkuru: Likya Yolu’nun bu parkurunda Musa Dağı’nın zirvesine çıkıp, Kayıp Şehir ziyaret edilir ve Adrasan sahilinde yürüyüş tamamlanır. 7 saat süren bir parkurdur.
  • Olimpos – Cennet Parkuru: Olimpos’un gizli kalmış tarihi yapıları arasından geçip sahilden devam eden, birbirinden ilginç manzaralara sahip kısa bir parkurdur. Yürüyüş, kaya tırmanıcılarının keşfettiği ve tırmandıkları dümdüz duvarların yanından geçer ve Ceneviz Koyu’nu gören ormanda son bulur.
  • Karaöz – Adrasan Parkuru: Meşhur Gelidonya Feneri’nden geçen, birbirinden güzel 5 Adalar ve deniz manzarası eşliğindeki en güzel parkurlardan biri. 7 saat sürmektedir.
Olympos – Cennet Parkuru